Trend na współdzielenie usług, dóbr jako minimalizacja konsumpcji

Ekonomia współdzielenia jest np. świadczeniem sobie usług, czy też współużytkowaniem, współtworzeniem, współkupowaniem.

Celem jest zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów. Dzięki Internetowi, aplikacjom czy smartfonom wymiana obecnie jest łatwa, niezależnie czy chodzi o żywność, odzież, narzędzia, dom czy transport. Wymyślono 5 idei, jak oszczędzić, nie kupować, tylko wymieniać produkty czy usługi przez zmianę stylu życia.

  • Żywność : w Polsce rocznie wyrzuca się blisko 5 mln ton żywności l. Nadwyżkę tego, co mamy w lodówkach, można oddać. Koncepcja ta nazywa się foodsharing. Dołączając do lokalnej społeczności, np. Na FB, możemy pozbyć się nadwyżek.
  • Odzież i przedmioty używane : pozbywając się natłoku odzieży w szafie, oczyszczamy przestrzeń, na rzeczy, które możemy otrzymać w zamian za stare z tzw. „drugiej ręki”. Oferty można znaleźć na portalach społecznościowych lub typu OLX.
  • Współużytkowanie mieszkania: jest to świetna okazja na znalezienie tanich wakacji. Osoby prywatne zamieszczają ogłoszenia na portalach, dzięki czemu można tanio spędzić wolny czas nad morzem czy w górach, w czyimś prywatnym lokum, np. Noclegowo.pl, nocowanie.pl
  • Wymiana rzeczy: wszystkie przedmioty codziennego użytku można wymienić na nowe, nieważne czy to jest ekspres do kawy, narzędzia czy lampa, możemy dać im drugie życie! Stare przedmioty oddając, zyskujemy te nam potrzebne lub też je pożyczyć na krótki czas.
  • Udostępnienie auta lub roweru: carsharing dało swój początek w dużych miastach, gdzie tanim kosztem można było stać się mobilnym, np. Oferując wspólny przejazd do pracy. Przykładem jest Blablacar.